Якщо Вас турбує:

  • задишка , яка виникає при фізичних навантаженнях чи в спокої, або напади утрудненого дихання, які супроводжуються свистячими хрипами;
  • періодичний, або постійний кашель з мокротою чи без;
  • Вам періодично або постійно важко рухатися, виконувати повсякденні дії (миття посуду, прийом душу, одягання, похід у магазин) внаслідок вище перерахованих симптомів;

– все це може бути причинами багатьох різних хвороб, багато з яких відносяться до групи хронічних респіраторних захворювань. Найбільш поширені з-поміж них: астма та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).

Які причини розвитку респіраторних захворювань?

Частіше ці хвороби виникають на тлі частих простудних захворювань, бронхітів.   Не малу роль у їх виникненні відіграють шкідливі звички самих хворих чи їх батьків (наприклад, куріння), які можуть спровокувати хворобу чи значно погіршити стан хворого. Майже всі працівники технічних підприємств, де є викиди шкідливих речовин (працівники вугільної, хімічної промисловості та інші), або ті, хто використовують на роботі деякі шкідливі речовини (перукарі, майстри манікюру та інші), знаходяться у зоні ризику розвитку хронічних респіраторних захворювань.

Астма – це хронічна хвороба, яка найчастіше проявляється періодичними нападами задишки, сухого кашлю та свистячими хрипами. Прояви цього захворювання, частота та ступінь важкості симптомів можуть бути різними. Інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня, але бувають і неочікувані, сильні напади.

У дітей часто буває повторюване свистяче дихання, в тому числі і під час сну або у відповідь на активність, сміх, плач, тютюновий дим або забруднене повітря. Через хворобу вони можуть бігати, грати, сміятися «з меншою інтенсивністю» на відміну від інших дітей, швидко втомлюватися під час прогулянок, «проситися на руки».

Існує безліч факторів, які сприяють розвитку хвороби. Алергічні захворювання, будь-яке респіраторне захворювання, навіть сезонна вірусна інфекція можуть спричинити прояви та розвиток бронхіальної астми. Зазвичай напад утрудненого дихання або кашлю виникає під впливом певних тригерів-подразників. Прояви захворювання можуть виникати, як правило, під час фізичної активності або вночі, у період цвітіння деяких рослин (навесні, влітку), в холодний період року (осінь, зима), при контакті з алергеном (їжа, медикаменти, парфуми), симптоми можуть взагалі не турбувати людину тривалий час.

Бронхіальною астмою можуть хворіти люди усіх вікових груп, але найчастіше це діти та молодь. Буває, що людина хворіє у дитинстві дуже тяжко і напади задухи відбуваються постійно. Поступово їх частота зменшується і до 18 років зводиться нанівець. Людина спокійно живе, забуває про те, що колись хворіла, а потім після 40 років астма повертається знову. Симптоми астми у більшості випадків значно погіршують якість життя, адже людина страждає від безсоння, втоми, низької активності.

Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) є однією із найпоширеніших хронічних респіраторних недуг, яку зазвичай можна попередити і лікувати. Характеризується задишкою, кашлем, хрипами і збільшенням кількості мокротиння (слизу або харкотиння).

Ці симптоми, зокрема, задишка, можуть обмежити здатність жити звичним активним життям. Симптоми при ХОЗЛ то стихають, то посилюються. У частини хворих на ХОЗЛ протягом року може спостерігатися 2-3 загострення і більше, тривалістю близько місяця. Симптоми частіше посилюються в сиру, холодну погоду. Кашель більш виражений в ранкові години. Симптоми інтоксикації, такі як підвищення температури тіла, загальна слабкість, нездужання зазвичай відсутні і можуть з’являтися лише в період загострення.

Одна з причин виникнення цієї хвороби – довготривале куріння; також це може бути довготривалий вплив професійних шкідливостей. Найчастіше хворіють люди після 40 років.

Як визначити, чи хворієте Ви на астму чи ХОЗЛ?  Самостійно це зробити неможливо! Такий висновок може зробити тільки фахівець – сімейний лікар, терапевт; якщо це дитина, то дільничий педіатр. Лише лікар призначить повне обстеження та оптимальне лікування.

Не займайтесь самолікуванням – зверніться до лікаря.

Дізнайтеся як запідозрити астму

ДАЛI
Як запідозрити астму?

Особи, зображення яких міститься на сайті, є виключно моделями і не є пацієнтами, використовуються виключно в ілюстративних цілях.

Інформація, представлена на цьому сайті, призначена  для загальної аудиторії. Пацієнти з хронічними захворюваннями дихальної системи та їх піклувальники зможуть більше дізнатися про захворювання і багато іншого.

Матеріали на цьому веб-сайті мають інформаційний характер та НЕ Є медичною консультацією чи діагностичним засобом. У випадку виникнення питань щодо призначеної лікарем терапії, вживання лікарських засобів, будь-яких симптомів чи питань стосовно способу життя на час терапії – будь ласка, зверніться до лікаря.

Сайт розроблений за замовленням ТОВ «АстраЗенека Україна». ©АстраЗенека 2021.