Небулайзерна терапія – Як?
Небулайзерами дуже легко користуватися, якщо уважно дотримуватись інструкції. Усі види приладів мають однакові компоненти; якщо ж виникають запитання, можна додатково проконсультуватися зі своїм лікарем. Існують правила проведення небулайзерної терапії, і їх необхідно дотримуватись для того, щоб лікарський препарат потрапив до відповідного відділу дихального тракту і надав максимальний лікувальний ефект.
Процедура аерозольної інгаляції проводиться через 1-1,5 год після прийому їжі, фізичного навантаження. Дорослим забороняється куріння протягом 2,5-3 годин до і після процедури.
Пацієнт проводить визначену лікарем терапію, яка має різну кратність сеансів (1-2-3-4 рази на день) і різну тривалість лікування (3-20 днів). Після інгаляції пацієнт протягом 15 хв повинен залишатися в приміщенні і тільки потім може вийти на вулицю.
Загальні правила проведення небулайзерної терапії:
- Дихання під час інгаляції здійснюється через мундштук або маску. Маска має переваги при лікуванні дітей, а також пацієнтів, які не можуть координувати вдих/видих.
- Перед процедурою треба сісти прямо, спершись на спинку стільця, розслабивши грудну клітину та живіт; розташувати маску або мундштук.
- Маска повинна щільно прилягати до обличчя; мундштук повинен розташовуватися між верхніми і нижніми зубами і щільно обхоплюватися губами.
- Зробити глибокий вдих; спокійний, без зусиль. Після короткої паузи – видих через ніс або рот.
Особливості проведення процедури у дітей:
- Дуже важливо, щоб дихання було рівним і спокійним. Інгаляція проводиться в спокійному стані. Якість інгаляції знижується під час плачу.
- Дитина, по можливості, повинна сидіти на стільці прямо зі злегка закинутою назад головою для кращої прохідності лікарських засобів через дихальні шляхи.
- При захворюваннях носа і носових пазух вдих робиться через ніс, без напруги.
- При одночасному захворюванні верхніх і нижніх дихальних шляхів дитина дихає через маску, рот відкритий.
Завжди необхідно дотримуватися правил гігієни при роботі з небулайзером, звертати увагу на зазначені в інструкції правила очищення і зберігання. Після кожної інгаляції треба розібрати всі змінні частини пристрою та ретельно їх промити та просушити.
Які ліки можна вводити за допомогою небулайзера?
Для небулайзерної терапії використовують тільки спеціальні розчини лікарських препаратів, які випускаються у флаконах або спеціальних пластикових контейнерах – небулах. В інструкції із застосування лікарського засобу повинен бути вказаний шлях введення – за допомогою небулайзера.
Групи лікарських засобів для проведення небулайзерної терапії, що наявні в Україні:
- Засоби, що розширюють бронхи (бронхолітики)
- Протизапальні засоби (інгаляційні кортикостероїди)
- Препарати, які розріджують мокротиння (муколітики)
- Антибактеріальні засоби
- Комбіновані препарати
Наприклад, для лікування загострень бронхіальної астми можуть застосовуватися інгаляційні кортикостероїди в небулах , що мають протизапальну дію, та бронхолітики в небулах, для полегшення бронхоспазму. Для лікування гострого бронхіту або загострень хронічного бронхіту можуть застосовуватися, за необхідності, спеціальні інгаляційні розчини муколітиків для розрідження і полегшення відділення мокроти. Якщо для лікарського засобу потрібен розчинник, використовується стерильний 0,9% розчин натрію хлориду, за умови, що інструкція не містить іншої інформації.
Для небулайзерної терапії не можна використовувати будь-яку мінеральну або звичайну воду.
Засоби, які не можна вводити через небулайзер:
- всі засоби, які не мають в інструкції показань для введення за допомогою небулайзера;
- масляні розчини – є ризик розвитку ускладнень у пацієнта та поломка приладу;
- відвари трав – частинки крупніші, ніж частинки аерозолю;
- неінгаляційні кортикостероїди, – дія ліків не є місцевою, тобто призначення недоцільне.
Не займайтесь самолікуванням – зверніться до лікаря!
Особи, зображення яких міститься на сайті, є виключно моделями і не є пацієнтами, використовуються виключно в ілюстративних цілях.
Інформація, представлена на цьому сайті, призначена для загальної аудиторії. Пацієнти з хронічними захворюваннями дихальної системи та їх піклувальники зможуть більше дізнатися про захворювання і багато іншого.
Матеріали на цьому веб-сайті мають інформаційний характер та НЕ Є медичною консультацією чи діагностичним засобом. У випадку виникнення питань щодо призначеної лікарем терапії, вживання лікарських засобів, будь-яких симптомів чи питань стосовно способу життя на час терапії – будь ласка, зверніться до лікаря.
Сайт розроблений за замовленням ТОВ «АстраЗенека Україна». ©АстраЗенека 2021.