Діагностика ХОЗЛ

Для діагностики ХОЗЛ лікарі зважають на анамнез пацієнта, результати фізичного обстеження та досліджень для оцінки функції легень.

АНАМНЕЗ ПАЦІЄНТА

Вивчення анамнезу пацієнта охоплює збір інформації про Ваші симптоми, чинники ризику, як-от куріння або вплив подразників легень, а також іншу інформацію, яка допоможе лікареві зрозуміти Ваш стан.

ФІЗИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ

Лікар може вислухати Ваше дихання за допомогою стетоскопа, щоб виявити патологічні звуки дихання, як-от свист ( свистячий звук).

ДОСЛІДЖЕННЯ ДЛЯ ОЦІНКИ ФУНКЦІЇ ЛЕГЕНЬ

Лікар може порекомендувати одне або декілька досліджень, які допоможуть визначити, чи є у Вас ХОЗЛ. Спірометрія — це дослідження функції легень, цю діагностичну процедуру призначає та оцінює лікар у лікувальному закладі.

ІНШІ ДОСЛІДЖЕННЯ

Лікар може призначити інші види досліджень, як-от рентген грудної клітки або комп’ютерну томографію, щоб одержати важливу інформацію щодо ХОЗЛ або виключити інші стани, які можуть спричиняти Ваші симптоми. Лікар може також призначити аналіз артеріальної крові щодо вмісту газів — він допоможе визначити рівень кисню в крові.

За цими дослідженнями лікар визначить наявність та тяжкість ХОЗЛ і спланує подальше лікування.

Обстеження легень: СПІРОМЕТРІЯ

Що таке спірометрія?

Спірометрія визначає стан здоров’я Ваших легень і може застосовуватися для діагностики та спостереження за захворюваннями легень. Під час обстеження Вам потрібно видихнути якомога більше повітря в прилад під назвою спірометр.

Це обстеження визначає скільки загалом повітря Ви можете видихнути, а також об’єм повітря, який Ви видихаєте за першу секунду обстеження. Обстеження не завдає біль і триває менше 10 хвилин.

За допомогою спірометра реєструють такі вимірювання:

  • ОФВ1 (об’єм форсованого видиху за 1 секунду)
  • ФЖЄЛ (форсована життєва ємність легень)
  • Співвідношення ОФВ1 / ФЖЄЛ.

Чи потрібно Вам пройти обстеження?

Так, якщо:

icon-text

Ви палите або палили в минулому

icon-text

Ви сильно і тривало кашляєте

icon-text

У Вас з’являється задишка під час швидкої ходьби

icon-text

Вас непокоїть стан здоров’я Ваших легень

icon-text

Ви отримуєте зараз лікування від будь-якого захворювання легень

Що відбувається під час обстеження?

Спочатку фахівець, який проводе спірометрію, покаже, як правильно дихати в спірометр. Вам, можливо, доведеться одягнути м’який носовий затискач, щоб уникнути витоку повітря через ніздрі. Перед початком обстеження Вас попросять глибоко вдихнути та акуратно видихнути в спірометр. Потім Вам потрібно буде видихнути в спірометр щонайменше тричі, але не більше 10 разів.

Під час спірометрії Ви повинні:

  • Вдихнути якомога глибше та міцно охопити губами мундштук.
  • Спробуйте якомога сильніше та швидше видихнути повітря.
  • Видихайте, поки не вивільните все повітря з легень і фахівець зупинить Вас.

Як слід підготуватися до обстеження?

Деякі види діяльності можуть вплинути на результати Вашого обстеження, наприклад, куріння, вживання кави, фізичні навантаження, а також споживання великої кількості їжі перед обстеженням.

Якщо Ви приймаєте ліки від легеневих захворювань, Вам, можливо, доведеться відмовитися від них на певний період часу перед обстеженням.

Запитайте у свого медичного фахівця, як Вам слід підготуватися до обстеження.

Проблеми, які можуть виникнути під час обстеження

Для деяких людей важко здійснити сильний видих, необхідний для обстеження. Якщо Ви відчуваєте втому чи запаморочення під час обстеження, попросіть декілька хвилин для того, щоб перевести подих, а тоді спробуйте знову. У деяких людей обстеження спричиняє кашель. У такому разі відкашляйтеся та спробуйте знову.

Що трапиться, якщо результати обстеження не будуть відповідати нормі або якщо у Вас є легеневе захворювання?

Лікар може попросити Вас вдихнути ліки, які полегшать дихання та повторити обстеження через 10-15 хвилин. Це допоможе з’ясувати, чи ушкодження легень є зворотним і чи може призначення інгалятора покращити Ваше дихання.

Ваша реакція на ці ліки, відомі як бронхолітики, також допоможе лікарю виявити у Вас ХОЗЛ (покращення будуть незначними).

Мої результати обстеження відповідають нормі. Чи означає це, що я здоровий(-а)?

Якщо Ви курите або вдихаєте пил, дим, випари чи хімічні речовини на роботі і Ваші результати відповідають нормі, Ви досі перебуваєте в зоні високого ризику виникнення різних легеневих захворювань. У такому разі Вам слід зробити все можливе, щоб захистити свої легені.

Перший крок — записатися на прийом і поговорити зі своїм лікарем про симптоми та фактори ризику та історію хвороби.

Ніколи не пізно кинути палити. Запитайте у свого лікаря, як можна відмовитися від куріння.

Ваш лікар проведе ряд тестів, щоб підтвердити, чи є у Вас захворювання легень, наприклад, ХОЗЛ. Після належної оцінки Ваших симптомів, історії хвороби та результатів аналізів Вашого здоров’я спеціаліст зможе визначити, чи є у Вас ХОЗЛ.

Важливо не чекати занадто довго, щоб звернутися за професійною допомогою, час має вирішальне значення лікування, яке допоможе Вам контролювати ХОЗЛ і зменшити ризик загострень ХОЗЛ.

ВІДКРИТА РОЗМОВА ПРО ХОЗЛ ІЗ ВАШИМ ЛІКАРЕМ — КЛЮЧ ДО КОНТРОЛЮ ЗАХВОРЮВАННЯ.

Розповівши лікарю якомога більше про свої симптоми, Ви збільшите шанси на отримання лікування, яке Вам найбільше підходить.

Ступені важкості ХОЗЛ

Є 4 ступені ХОЗЛ, кожен із яких тяжчий за попередній.

Ця класифікація ступенів тяжкості зменшення повітряного потоку внаслідок ХОЗЛ, розроблена Глобальною ініціативою з лікування хронічного обструктивного захворювання легень (GOLD), спирається на результати спірометрії:

ЛЕГКЕ ХОЗЛ

ПОМІРНЕ ХОЗЛ

ТЯЖКЕ ХОЗЛ

ДУЖЕ ТЯЖКЕ ХОЗЛ

ПРИ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ РЕЗУЛЬТАТІВ СПІРОМЕТРИЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ВРАХОВУЮТЬ ВАШІ ВІК, СТАТЬ І НАВІТЬ ФАХ.

Лікар оцінює результати спірометрії і призначає лікування залежно також від індивідуальних особливостей самого пацієнта.

Дізнайтеся більше про загострення ХОЗЛ

ДАЛI
Загострення ХОЗЛ

Особи, зображення яких міститься на сайті, є виключно моделями і не є пацієнтами, використовуються виключно в ілюстративних цілях.

Інформація, представлена на цьому сайті, призначена  для загальної аудиторії. Пацієнти з хронічними захворюваннями дихальної системи та їх піклувальники зможуть більше дізнатися про захворювання і багато іншого.

Матеріали на цьому веб-сайті мають інформаційний характер та НЕ Є медичною консультацією чи діагностичним засобом. У випадку виникнення питань щодо призначеної лікарем терапії, вживання лікарських засобів, будь-яких симптомів чи питань стосовно способу життя на час терапії – будь ласка, зверніться до лікаря.

Сайт розроблений за замовленням ТОВ «АстраЗенека Україна». ©АстраЗенека 2021.