Діагностика астми
Для діагностики бронхіальної астми лікарі звертають увагу на комплекс показників: анамнез пацієнта, результати фізичного обстеження та дослідження показників функції легень.
АНАМНЕЗ ПАЦІЄНТА
Це збір інформації про Ваші симптоми, аналіз сімейного анамнезу щодо наявності у Ваших кровних родичів астми або алергії та пов’язаних із ними станів здоров’я, які можуть заважати лікуванню астми, наприклад, інфекції навколоносових пазух, рефлюксна хвороба, стрес та інші.
ОБСТЕЖЕННЯ
Лікар може провести фізичний огляд за допомогою стетоскопа, щоб виявити патологічні звуки дихання, такі як хрипи (свистячий звук) та інші ознаки астми. Зверніть увагу: навіть якщо Ви не маєте цих ознак у день огляду, у Вас все одно може бути астма.
ПРОБНА ТЕРАПІЯ
Багато дітей раннього віку мають симптоми астми (кашель, задишка, відчуття стискання в грудях, свистячі хрипи) при вірусних інфекціях, і прийняття рішення про те, коли дитині слід давати контролюючу терапію з низькими дозами ІКС, може бути ускладнене.
Для дітей у віці 5 років і молодше немає специфічних тестів, які могли б з точністю визначити наявність бронхіальної астми, тому застосовується так звана “Пробна терапія”. У цьому випадку контролююче лікування розглядається як діагностичний критерій для підтвердження можливого діагнозу, з подальшим переглядом через 2-3 місяці для розгляду відповіді.
Дитина приймає ліки (інгаляційні кортикостероїди), що зменшують запалення у дихальних шляхах, і лікар робить діагностичний висновок за результатами цього лікування. Якщо дитина добре реагує на пробне лікування (симптоми стають менш вираженими) — це ознака того, що в неї може бути бронхіальна астма. Лікар може зменшити дозу або скасувати прийом ліків, щоб побачити, чи повернуться симптоми. Якщо результати показують, що наявність астми малоймовірна, лікар може вивчити інші можливі причини симптомів. Якщо на якомусь етапі лікування симптоми погіршуються, негайно зверніться до лікаря. Контроль лікування дуже важливий, тому що структура симптомів має тенденцію змінюватися з часом у великій кількості дітей.
ДОСЛІДЖЕННЯ ПОКАЗНИКІВ ФУНКЦІЇ ЛЕГЕНЬ
Лікар може порекомендувати одне або кілька досліджень для діагностики астми. Спірометрія — це дослідження функції легень, за допомогою якого вимірюють, скільки повітря Ви можете вдихнути та видихнути, а також швидкість видиху. Спочатку глибокого вдихніть, а потім подуйте якомога сильніше в прилад, який називається спірометром, — він фіксуватиме об’єм повітря, що видихається, зазвичай за 1 секунду (ОФВ1).
Якщо дихальні шляхи звужені через запалення або стиснення м’язів навколо дихальних шляхів, тест допоможе це виявити. Ще одне дослідження для оцінки функції легень — вимірювання пікової швидкості видиху (ПШВ). Завдяки вимірюванню пікової швидкості видиху за допомогою пікфлоуметра (ПФМ) можна виявити напад астми до того, як ви відчуєте симптоми.
ІНШІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Лікар може призначити дослідження для виявлення алергії, щоб з’ясувати, які чинники спричинюють прояви астми; щоб визначити, наскільки чутливі ваші дихальні шляхи до тригерів; для вивчення інших станів, наприклад риніту (нежить), які можуть погіршити перебіг симптомів.
Також лікар може зробити рентген грудної клітки або електрокардіограму (ЕКГ), щоб побачити, чи можуть інші чинники, наприклад, сторонній предмет у дихальних шляхах або захворювання серця, спричиняти наявні у Вас симптоми. Ці дослідження разом із дослідженнями показників функції легень можуть допомогти лікареві визначити ступінь тяжкості астми та спланувати подальше лікування.
Особи, зображення яких міститься на сайті, є виключно моделями і не є пацієнтами, використовуються виключно в ілюстративних цілях.
Інформація, представлена на цьому сайті, призначена для загальної аудиторії. Пацієнти з хронічними захворюваннями дихальної системи та їх піклувальники зможуть більше дізнатися про захворювання і багато іншого.
Матеріали на цьому веб-сайті мають інформаційний характер та НЕ Є медичною консультацією чи діагностичним засобом. У випадку виникнення питань щодо призначеної лікарем терапії, вживання лікарських засобів, будь-яких симптомів чи питань стосовно способу життя на час терапії – будь ласка, зверніться до лікаря.
Сайт розроблений за замовленням ТОВ «АстраЗенека Україна». ©АстраЗенека 2021.